Zajišťujeme individuální výzkumné, redakční a konzultační služby ● Poctivě a promyšleně pro vás namixujeme ty nejlepší nápady z minulosti i současnosti ● Založeno 2001

Všechna práva vyhrazena / All rights reserved  
© ResearchWriter.cz / 2001–2024

Rešerše Psaní Editace Publikování Propagace Edukace


Kontaktujte nás nezávazně
pro další informace

Telefonicky na čísle

+420 777 865 264 (neboli 777 VOLÁNÍ)

nebo pohodlně e-mailem. Můžete také využít náš jednoduchý on-line formulář.

Rešerše a redakční služby pro vás!

ResearchWriter.cz Rešerše a psaní Rešerše a psaní Rešerše a psaní Rešerše a psaní Copywriting abcRedakce.cz

Jazyková korektura češtiny

Zajišťujeme jazykové korektury, kontrolu českého textu a opravy nalezených chyb. Jazyková korektura má smysl u všech krátkých i dlouhých dokumentů, které vás mají reprezentovat. Gramatická korektura – respektive pravopisná korektura – má za úkol vyhledat pravopisné chyby, gramatiku či překlepy a označit je. Stylistická korektura navrhne stylistické nepřesnosti. Finální verze námi kontrolovaného dokumentu pak nemá zbytečné chyby.

K čemu je užitečná jazyková korektura

Za vlády diktátora Stalina se prý jistý ruský sazeč tak nešikovně spletl, že do politického článku vysázel místo slova Stalin (což znamená Ocelový) slovo Salin (tj. Sádelnatý). Když článek ráno vyšel, sazeče zatkli a popravili pro urážku sovětského vůdce. – S vaším textem takové riziko spojeno téměř jistě není. Znamená to ale, že s ním může být nakládáno ledabyle? Že snad nepotřebujete gramatickou/pravopisnou korekturu ani technickou kontrolu obsahu?

Ve skutečnosti každý text, který vás reprezentuje před potenciálními klienty nebo obchodními partnery, by měl být zodpovědně zkontrolován nezávislou a pečlivou osobou s jazykovou erudicí.

Pravopisná/gramatická korektura češtiny by měla být samozřejmostí pro všechny krátké texty. Ať už se jedná o pozvánky, vouchery, dopisy, nadpisy, ale i e-mailové nabídky, inzeráty, vývěsní cedule, reklamní plakáty apod., většinou jde o takty tak subtilní, že je v nich každá chyba více vidět. Často ji žel najde teprve spotřebitel, což je pochopitelně zbytečná ostuda.

Pečlivou kontrolu pravopisu a české gramatiky si zaslouží i všechny delší texty, jako například firemní webové prezentace, pro výroční zprávy a pro všechny tištěné publikace (odborné texty, populární knihy, komerční katalogy, tiskové zprávy, PR články apod.). Většině pravopisných chyb a překlepů se dá předejít.

Jednoduchá korektura je nejžádanější

Za plně profesionální je považována čtyřnásobná korektura, která je uplatňována například u odborných recenzovaných časopisů a knih. Většině našich klientů ale postačuje jednorázová korektura.

Ke korektuře češtiny je vhodné posílat až finální elektronickou verzi textu. V té pak provedeme pečlivou pravopisnou i gramatickou korekturu českého jazyka (opravíme překlepy, chybnou interpunkci, chybná i/y). Někdy může být vhodná i stylistická korektura, kdy se u jinak kvalitního textu opraví drobné chyby v syntaxi jazyka (chybné koncovky apod.).

Objednejte si naši korekturu češtiny.
Zbytečné chyby vám nebudou dělat zbytečnou ostudu.

Související služby

›› Redigování, editace a copy editing

›› Jazyková korektura češtiny

›› Technické korektury a ověřování informací

›› Formální úprava školní či odborné práce

›› Reprografické práce

›› Restaurování fotografií


Související reference

›› Naše výzkumy a doporučení

›› Kde jsme zajišťovali technickou redakci a korektury


ÚvodÚpravy textu › Jazykové korektury