Zajišťujeme individuální výzkumné, redakční a konzultační služby ● Poctivě a promyšleně pro vás namixujeme ty nejlepší nápady z minulosti i současnosti ● Založeno 2001

Všechna práva vyhrazena / All rights reserved  
© ResearchWriter.cz / 2001–2024

Rešerše Psaní Editace Publikování Propagace Edukace


Kontaktujte nás nezávazně
pro další informace

Telefonicky na čísle

+420 777 865 264 (neboli 777 VOLÁNÍ)

nebo pohodlně e-mailem. Můžete také využít náš jednoduchý on-line formulář.

Rešerše a redakční služby pro vás!

ResearchWriter.cz Rešerše a psaní Rešerše a psaní Rešerše a psaní Rešerše a psaní Copywriting abcRedakce.cz

Knižní kodex a vazba knihy

Kdysi dávno měla kniha tvar hliněné tabulky, papyrového či pergamenového svitku. Na potřebnou pasáž v textu knihy jste se dostali buď nalezením té správné hliněné destičky, nebo zdlouhavým rolováním ze začátku svitku kamsi do jeho středu.

Jak vznikl kodex – klasická knižní vazba

Pak se však v prvním století objevilo křesťanské učení. Charakteristickým rysem raných křesťanů byla práce s informacemi, čtení textu a laická evangelizace. Tito upřímní věřící si denně četli v Bibli a používali ji i v rozhovorech. Potřebovali proto médium, s nímž by se dalo pracovat efektivněji, než s tradičním rolovacím svitkem. První křesťanské sbory proto logicky stály u zrodu kodexu, tedy knihy v dnešním slova smyslu. Kodex má jednotlivé listy papíru ve hřbetu spojeny nití nebo jiným materiálem. Tím se z dlouhého rolovacího svitku staly stránky s listy, jimiž se dá pohodlně listovat. Listováním se na příslušné místo knihy dostanete mnohem snadněji.

Kodex svázaných listů začal být brzy opatřován deskami, které knižní blok (svazek listů) chránily před nadměrným poškozením. Desky knihy pak začaly být brzy předmětem uměleckého ztvárnění. V moderní době začaly sloužit jako účelný informační nosič.

Hřbet a vůbec celá knižní vazba (forma vazby listů + obálka knihy se hřbetem) mohou mít řadu podob. V současnosti je využíváno několik druhů knižní vazby rozlišených značkami „V“ a určitým číslem (písmeno „V“ znamená vazbu). Bližší informace se vám zobrazí po kliknutí na hesla v odrážkách uvedených níže.


Každá knižní vazba má své výhody i limity.

Měkká vazba a malonákladový tisk

V naší redakci se specializujeme na digitální malonákladový tisk knih formátu A5 a A4, které primárně vážeme do měkké vazby V2, případně V1. Milujeme knihy s užitečným obsahem, které v takové podobě nepůsobí lacině a zároveň jsou cenově dostupné. Kontaktujte nás pro další informace.


Tiskněte levně a kvalitně.
Tiskněte digitálně.

Související služby

›› Publikační služby

›› Tvorba webových stránek

›› Nakladatelský servis pro autory

›› Literární agentura

›› Digitální malonákladový tisk


Související reference

›› Naše výzkumy a doporučení

›› Ukázky publikací vydaných tiskem nebo elektronicky


ÚvodPublikování › Kodex a vazba knihy