Restaurování fotografií

I vy možná máte ve vlastnictví historické fotografie, které jsou poškozené. Velké množství starých fotografií je poškrábáno, polámáno nebo jinak poničeno. Takové fotografie většinou zahálejí v šuplíku, případně jsou dál poškozovány nevhodnou instalací. Řešením je digitální restaurování starých fotografií, kterému se věnujeme už přes dvě dekády.

oprava staré fotografie, rekonstrukce

Máte ve svém vlastnictví staré fotografie? Rádi vám je digitálně zrestaurujeme. Výsledkem bude digitální kopie původního snímku, která projde ruční digitální opravou. Restaurování nebo restaurátorství (z franc. restaurer, tj. česky doslova obnovit) představuje záchranu a odbornou opravu. V případě staré fotografie se v praxi jedná o naskenování a digitální rekonstrukci elektronického duplikátu do takové podoby, která v rámci dostupných technických možností obnoví původní vzhled originálu.

Elektronické restaurování potrhaných, poškrábaných, vybledlých či jinak poškozených fotografií

Zrestaurované fotografie, respektive opravené duplikáty, lze bez obav z poškození vytisknout kvalitním tiskem na kvalitní papír. Dokonce pak mohou vypadat i lépe, než původní originál v době svého vzniku. Snažíme se však maximálně ctít dobovou autenticitu.

Vážně poškozené originály starých fotografií je někdy smysluplnější odborně uskladnit, aby se dál nepoškozovaly mechanickou manipulací nebo nevhodnou instalací. Digitálně rekonstruovaný duplikát snímku pak může zdobit váš interiér, může být hezkým dárkem, může být účelněji využit jako vzdělávací pomůcka.

Také v případě, kdy plánujete publikaci, může být někdy lepší publikovat restaurovaný snímek. To třeba v situaci, kdy vám výběr vhodných obrazových příloh komplikuje špatná ostrost, škrábance, fleky či trhliny na dobových fotografiích. Neznamená to, že staré fotografie nelze publikovat bez restaurátorských zásahů. Některým fotografiím ale určité dílčí opravy opravdu pomohou. Odborně zrestaurovaný snímek je totiž zbaven rušivých prasklin, zlomů a chybějících částí.

Naše digitální rekonstrukce samozřejmě ctí původní originál. Zároveň doporučujeme, aby digitální retuš či oprava byla při publikaci standardně přiznána.

Digitální restaurování a rekonstrukce fotografie

Za digitální restaurování a s ním spojené retušování fotografií považujeme veškeré opravy a úpravy elektronické kopie (duplikátu) vašeho originálu, které se týkají odstranění škrábanců, otisků prstů, opravy vybledlých, flekatých či utržených částí fotografie apod. V rámci retušování jsme schopni dle požadavku klienta provádět i nutné úpravy týkající se celkové technické jakosti, tedy odstranění barevných nádechů, korekce světlosti či kontrastu, převod na černobílé, sépiové či jinak barevně laděné fotografie (včetně kolorování). Záleží na účelu, pro jaký jsou digitální úpravy prováděny.

I v digitálním věku 21. století zůstává retušování fotografií ruční prací. S pomocí našich zkušených spolupracovníků a jejich špičkových počítačových nástrojů však můžete získat jedinečných materiál vhodný pro privátní rodinnou archivaci nebo jakékoli veřejné publikování.

V případě zájmu o digitální opravy fotografií, nám zašlete jednoduchý náhled či kopii některé z fotografií, o jejichž opravu máte zájem. Podle stavu konkrétní fotografie připravíme cenovou kalkulaci. Pokud vám naše nabídka bude vyhovovat, domluvíme s vámi další postup.