Jak tajní bibličtí badatelé zachránili židovského kluka před Osvětimí

Tento článek není o slovenském ani izraelském státě, ani o politicích, ale o obyčejných lidech, kteří potřebovali pomoc a kteří byli ochotni pomáhat. Během druhé světové války se představitelé nacistických a fašistických států rozhodli zlikvidovat své politické oponenty. Ještě brutálněji jednali s těmi, kteří neodpovídali jejich pavědeckým teoriím o čisté rase. Kvůli etnickému původu tak byly v rámci holokaustu povražděny miliony lidí. Úplně obyčejných lidí.

Spravedlivý mezi národy, záchrana Židů před holokaustem
Irena Freistadtová se sedmiletým synem Peterem v roce 1938. Ve výřezu manželé Páleníčkovi z předměstí Bratislavy, kteří u sebe chlapce v letech 1944–1945 ukrývali

Zachránci Židů před holokaustem

Stát Izrael, aby vyjádřil určité ocenění lidem nežidovského původu, kteří v období druhé světové války riskovali svůj život při záchraně Židů před holokaustem, uděluje titul chasid umot ha-olam (Spravedlivý mezi národy). Jedná se o oficiální snahu izraelského parlamentu připomínat obětavost zachránců jako jednotlivců i jako skupiny.

Titul není udělován automaticky; je nutná individuální nominace. Jak to s politickými řády bývá, někdo ho třeba ani nechce. Jiným chybí potřebné doklady. Celosvětově doposud titul Spravedlivý mezi národy obdrželo 28 217 lidí – z toho 125 osob z českých zemí, ze Slovenska 638 osob. Z výše uvedených důvodů je v těchto číslech zahrnuta jen část skutečných zachránců.

V následujícím článku je zachycen jeden z příběhů, které v uvedeném výčtu zaevidován není. Zachránci bratislavského chlapce, který díky nim během holokaustu nezemřel v Osvětimi, o svém činu po válce nikomu nevyprávěli. Dlouho proto odolával svému odhalení a ověřování. Postupně se ale podařilo shromáždit sbírku důležitých svědectví i archivních dokumentů, takže tajemství příběhu starého 80 let nakonec povolilo.

Příběh zachráněného třináctiletého kluka z Bratislavy

Peter Elli Freistadt (31. 10. 1931, Bratislava – 14. 1. 2000, Jeruzalém) byl úspěšný izraelský divadelní a filmový tvůrce. Jako kluk vyrůstal v bavlnce v zámožné rodině, ve vile, která dodnes patří k těm nejkrásnějším v Bratislavě. Dědeček vlastnil obchodní dům, otec řídil slovenskou pobočku legendárního labelu His Master’s Voice.

Seznam osob zaevidovaných do koncentračního tábora Sereď
Seznam osob zaevidovaných do koncentračního tábora v Seredi. Pod číslem 4. je na této straně uveden Peter Freistadt, žák z Pressburgu (tj. z Bratislavy), foto z expozice Múzea holokaustu v Seredi

Na jaře 1939 se všechno změnilo. Slovensko se ponořilo do temné mlhy antisemitismu. Po německé okupaci Slovenska na podzim 1944 měla celá rodina skončit v transportech směřujících do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Mladého Petra se podařilo dobře ukrýt, paradoxně u lidí, kteří praktikovali víru, kterou klerofašistický režim pronásledoval. Museli si proto dávat dvojnásobný pozor, aby se neprozradili.

Detailní popis celého příběhu byl publikován v recenzovaném historickém časopisu Pamäť národa, který vydává Ústav pamäti národa, slovenská obdoba českého Ústavu pro studium totalitních režimů.

  • Článek ke stažení: Úkryt Na jamách nad Bratislavou. Ako bol pred deportáciou zachránený budúci československo-izraelský filmár Peter Freistadt. Pamäť národa 2023/03.

Související články